We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5661RT RCPT.RING-TERM15A/250V6-15R BRN
MODEL HBL5661RT
This vendor has a minimum order quantity of 13. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$33.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 13
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Color
Brown
Connectivity
Ring Terminal
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
HP
1.5
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Max HP
1.5
Nema Rating
6-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
250 V
Voltage rating description
250 V
Wattage
3750 W
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 6-15R, Flush Nylon Face, Back & Side Wired, Brown
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Receptacle Style | Single |
| Face Shape | Traditional |
| Standard | NEMA |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 250V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Wiring Method | Back and Side |
| Hospital Grade? | No |
| Receptacle Grade | Heavy Duty Spec Grade |
| Face Style | Finder Groove |
| Color | |
| NEMA No. | 6-15R |
| Horsepower | 1.5 |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 15A, 250V |
| Certification | UL Listed to UL 498 File E2186, Guide RTRT Fed Spec WC596G, Meets WD-6 requirements, Certified to CSA, C22.2, No.42 File 285. |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass /Ni plated for neutral |
| Ground Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive (Green) |
| Top Material | Nylon |
| Base Material | Reinforced PET |
| Power Contacts Material | .037" (.9) Phosphor Bronze |
| Mounting Strap Material | .050" (1.3) Brass |
| Auto Ground Clip Material | Stainless Steel |
| Mounting Screw Material | Steel-Zinc Plated |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%.. |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Ratings are a permanent part of the device. |
| Flammability | Top: UL 94 V2. Base: UL 94 V0 and UL 94-5 VA. |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585013992 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | Grundfos |
| Model | 96523716 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02153317UL |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/