We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5966VY VALISE PLUG 15A 125V 5-15P VY
MODEL HBL5966VY
This vendor has a minimum order quantity of 62. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$6.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 62
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Color
Yellow
Connectivity
Screw terminals
Cord dia
230 in-0.360 in
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
HP
0.5
Material
Polycarbonate
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Max HP
2
Nema Rating
5-15P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Wire size
#18 AWG to #16 AWG
2-Pole 3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15P, Insulation Displacement Terminals, Yellow Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Body Style | Straight |
| Standard | NEMA |
| Amperage | 15A |
| Voltage | 125V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Hospital Grade ? | No |
| Plug/Connector Grade | Insulation Displacement Valise |
| Enhancement | Insulation Displacement |
| Color | |
| NEMA No. | 5-15P |
| Horsepower | 0.5 |
| Cord Dia. | .230"-.360" (5.8-9.1) |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 15A, 125V |
| Certification | UL Listed to UL498 File E1706, CSA Certified to C22.2 No.42 File 280 |
| IP Suitability | IP20 |
| Housing Material | Nylon |
| Cord Clamp Material | Nylon |
| Contact Blades Material | .060" (1.5) Brass |
| Ground Contact Blade Material | .040" Brass |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. . |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #18-#16 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Ratings are a permanent part of the device. |
| Flammability | UL 94 HB or better. |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585019420 |
| Weight in LBs | 0.050 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | Alvord-Polk Tool |
| Model | NAS897-A SETS01 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | C110 |
| Brand | Cle-Line |
| Model | C17537 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02153904UL |
| Brand | Kipp |
| Model | K0580.402323 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/