We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5969VY VALISE CONN 15A 125V 5-15R YL
MODEL HBL5969VY
This vendor has a minimum order quantity of 17. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
This product has a minimum order quantity of (10 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$26.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(10 minimum)
Brand Minimum Order Quantity: 17
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Conductor range
#14 AWG to #12 AWG
Connectivity
Screw terminals
Cord range
0.230 in-0.720 in (5.8-18.3)
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.68 in x 1.32 in x 2.68 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
2.68 in
Insulation
Insulated Body
Length
2.68 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Max HP
0.50
Nema Rating
5-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Style
Standard
Temperature rating
Max Continuous- 75 Degrees C, Min -40 without impact
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 V
Width (in)
1.32
Wire size
#18 AWG to #12 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5969VY
UPC: 783585013107 | UNSPSC: 39121421 | GTIN: 00783585013107
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Connectors
Wiring Device-Kellems Valise Straight Blade Connector, Female Grounding Insulated, 125 VAC, 15 A, 0.5 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial/Industrial Grade, IP20 Enclosure, 0.22 to 0.66 in Diameter Cord, -40 to 75 deg C, Threaded Terminal, Composite, Yellow, 2-5/8 in L x 1-1/4 in W x 1-1/8 in H Dimensions
Features:
- Hinged one-piece body design for easy assembly
- Powerful, offsetting cord grips clamp on individual conductors
- Assembly screws are captive and will not fall out while wiring
- Withstands 2000 VAC minimum dielectric voltage
- 18 to 12 AWG copper conductor terminal accommodation
- Certified for current interrupting at full rated current
- -40 to 75 deg C operating temperature
Specs:
| Type | Female Grounding Insulated |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Material | Composite |
| Dimensions | 2-5/8 in L x 1-1/4 in W x 1-1/8 in H |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-15R |
| Enclosure | IP20 |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Threaded |
| Cord Diameter | 0.22 to 0.66 in |
Packaging:
| Length | 2.91 in |
|---|---|
| Width | 1.6 in |
| Height | 1.6 in |
| Weight | 0.1 lb |
Certifications/Standards:
UL 498, File No. E1706 Listed | UL 94-HB Flammability Rating | CSA C22.2 No. 42, 280 | NEMA WD1/WD5 | RoHS Compliant
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | Carter |
| Model | CCNBH-16-S |
| Brand | E-T-A |
| Model | X22261159 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL61CM64 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | AN16SN0AB |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | 10250T57EC |
| Brand | Invertek |
| Model | OPT-3-HAT01 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 1601Y |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | OS106D1-BK |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/