We never sell your data to third parties
Hubbell HBL6375S Twist-Lock locking inlet spider rated 50 amperes. Designed for industrial locking applications requiring a compact, multi-branch inlet configuration. Constructed with durable thermoplastic for reliable performance in demanding environments.
MODEL HBL6375S
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$221.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
50 A
Application
Heavy Duty Industrial
Connectivity
Screw terminals
Current / amperage rating
50 A
Current rating
50 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
3.80 in x 3.43 in x 3.75 in
Display size
Standard Sized Product
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
3.75 in
Item type
Flanged Single Male
Length
3.80 in
Material
Steel, Zinc Plated
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of poles
3-Pole
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Style
Inlet
Voltage
125/250 V
Voltage rating description
125/250 V
Width (in)
3.43
Wire size
#10 AWG to #6 AWG
Temporary Power Products, Spider Portable Power, Replacement Parts, Flanged Inlet, 50A 125/250V
- Metallic flanged casing provides maximum strength and protection
- Thermoset interior provides superior heat resistance
Spider Box Replacement
Product Details
General
| Application | Heavy Duty Industrial |
| Color | Black |
| Environmental Conditions | Indoor Dry Unless Protected By Additional Means |
| Item Type | Flanged Single Male |
| Material | Steel, Zinc Plated |
| Material - Mounting Hardware | Screw Mounting |
| Number Of Poles | 3-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Operating Temperature | Maximum continuous 75°C and minimum -40°C without Impact |
| Performance |
|
| Style | Inlet |
| Type | Replacement Part |
| UPC | 783585369594 |
Dimensions
| Dimensions | 3.80 in x 3.43 in x 3.75 in |
| Display Size | Standard Sized Product |
| Height | 3.75 in |
| Length | 3.80 in |
| Weight | 0.80 lb |
| Width | 3.43 in |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 50 A |
| Connectivity | Screw Terminals |
| Current / Amperage Rating | 50 A |
| Current Rating | 50 A |
| Dielectric Strength | Withstands 2,000V minimum |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Rating | 125/250 V |
| Voltage Rating Description | 125/250 V |
| Wattage | 12500 W |
Conductor Related
| Wire Size | #10 AWG to #6 AWG |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
Logistics
| Carton Quantity | 10 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL560R9W
Brand
Hubbell Wiring
Model
SLKG
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL6375S
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2715SWR
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL53R61
| Brand | ABB |
| Model | AF305-30-11-13 |
| Brand | Berliss |
| Model | B488840 |
| Brand | PIP |
| Model | 47402/XL |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/