We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL6711GY RACEWAY L/R FLAT EL HBL6750 SER GY
MODEL HBL6711GY
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$74.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Gray, Elbows, CSA Standard C22.2 no. 62, E253976 /E253830 /E253833, UL Standard UL 5
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Industry Standard(s)
Gray, Elbows, CSA Standard C22.2 no. 62, E253976 /E253830 /E253833, UL Standard UL 5
Material
Steel
Style
Flat
Type
Gray, Elbows, CSA Standard C22.2 no. 62, E253976 /E253830 /E253833, UL Standard UL 5
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL6711GY
UPC: 783585217642 | UNSPSC: 39131711 | GTIN: 00783585217642
Raceways, Wireways & Ducts > Raceways & Accessories > Raceway Elbows
Wiring Device-Kellems Raceway Elbow, Left/Right Standard Undivided, 90 deg Bend, Flat End, For Use With: HBL6750 Series Metal Raceway, Roll Formed Steel, Gray, 10.4 in L x 10.1 in W x 2.8 in H Dimensions
Features:
- For right angle turns on same surface
- Without knockouts
Specs:
| Type | Left/Right Standard Undivided |
|---|---|
| Color | Gray |
| Suitable For Use With | HBL6750 Series Metal Raceway |
| Material | Roll Formed Steel |
| Dimensions | 10.4 in L x 10.1 in W x 2.8 in H |
| End Type | Flat |
| Bend Angle | 90 deg |
Packaging:
| Length | 10.4 in |
|---|---|
| Width | 10.1 in |
| Height | 2.8 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | UL 5 | CSA Certified
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL57443IVA |
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 711FX3-ST |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SFFSCSGNBK |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800G-P4 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/