We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL7314C LKG CONN 3P3W 20A 125/250V B/W
MODEL HBL7314C
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$61.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Cable range
0.360 - 0.930 in
Color
Black, White
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Cord dia
325 in-0.930 in
Cord range
0.360 in-0.930 in (9-24)
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
2.26 in x 2.26 in x 3.86 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
3.86 in
Insulation
Insulated Body
Length
2.26 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Number of poles
3-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Temperature rating
-40 C w/o impact, -25 with impact.
Voltage
125/250 V
Voltage rating description
125/250 V
Width (in)
2.26
Wire size
#16 AWG to #8 AWG
3P3W, 20A 125/250V, Non-NEMA, Black & White Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Product Item | Connector Body |
| Wiring Scheme | 3-Pole, 3-Wire Non-Grounding |
| Amperage | 20A |
| Voltage | 125/250V AC |
| NEMA Configuration | Non-NEMA |
| Item Style | Standard |
| Device Color | Black/White |
| Cord Dia. | .325"-.930" (8-24) |
| Terminal Retainer Material | Clear polycarbonate |
| Housing Material | Black nylon |
| Cord Clamp Material | Natural (white) nylon |
| Terminal Clamp Material | .08" (2) steel-nickel plated |
| Terminal Screw Material | #10-32 Brass (white finish on neutral screw when used) Multi-drive |
| Ground Screw Material | #10-32 Brass (green finish) Multi-drive |
| Cord Clamp Screw Material | Steel, zinc plated Multi-drive |
| Body Holding Screw Material | Steel, zinc plated Multi-drive |
| Body Contact Carrier Material | Natural White Nylon |
| Contact Spring Material | Brass |
| Spring Binding Plate Material | Brass |
| Ground Contact Material | .031" (.8) Brass |
| Ratings | Molded In or Stamped On |
| Catalog No | Permanently ink marked on product |
| Dielectric Voltage Withstand | 2, 000V minimum |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current |
| Temperature Rise | Max 30C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of.75. |
| Cord Accommodation | Round portable service cords of diameters commensurate with the device rating as defined in UL Standard 62, CSA C22.2 No.49. |
| Terminal Accommodation | 20A #12 AWG |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green) |
| Flammability | HB or better per UL 94 or CSA 22.2 No.0.6. |
| Operating Temperatures | Maximum Continuous 75 C Minimum -40 C (w/o impact) |
| Moisture Resistance | IP20 |
| Listings | UL |
| UPC Number | 783585037509 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL7310B
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2323
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL2623
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLRFKIT2GN
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3723
| Brand | Bando |
| Model | J 4 7/16 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | GFTWRST20W |
| Brand | TB Woods |
| Model | 3L200 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 7060 4.15/16 |
| Brand | Kipp |
| Model | K0292.164 |
| Brand | Timken |
| Model | 80487-902A1 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 3872 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 13385741251 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/