We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring GFBFST20BK (Old part #GFBF20BKLA) 20A COM SELF TEST FACELESS GFR BLACK
MODEL GFBFST20BK
This vendor has a minimum order quantity of 20. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$22.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 20
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
Voltage
125V AC
20A 125V, 2P 3W, Flush Thermoplastic Face, Back & Side Wired, Matching Wall Plate Included, Black
Specifications
| GFCI Product Type | |
|---|---|
| Receptacle Version | Faceless |
| Receptacle Grade | Commercial |
| Faceless Type | LED Series |
| Amperage | 20A |
| Color | |
| Voltage | 125V AC |
| Packaging | Single |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 0.025 seconds |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage Range | 120V AC +10% -15% |
| Amperage Range | 20 Amps Feed Thru |
| Max Humidity | 0.95 |
| Max Interrupting Capacity | 2, 000 Amps |
| Operating Temp | Deg F -30 to 150 (Deg C -30 to 66) |
| Codes and Standards | Meets UL 943 Class A GFCIs and UL 498 for Receptacles. Complies to NEC, CEC & OSHA. UL File E-41978, CSA File LR-24886 |
| Terminal Accommodations | #14 -10 AWG stranded or solid copper conductors only. |
| Note: | GFCI Receptacles should not be used in critical care patient areas or for electrical life support equipment. |
| UPC Number | 88377837922 |
| Weight in LBs | 0.3 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/