We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring GFTWRST20U (Old part #GFTR20U) 20A 125V BROWN GFCI TRWR USA
MODEL GFTWRST20U
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$47.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
Voltage
125V AC
Ground Fault Circuit Interrupter, 20A 125V, 5-20R, With LED, Brown. Product of the USA.
Specifications
| GFCI Product Type | |
|---|---|
| Receptacle Version | Tamper Resistant LED |
| Receptacle Grade | Commercial Grade |
| Amperage | 20A |
| Color | |
| Voltage | 125V AC |
| Packaging | Single |
| Trip Level | 4-6 mA |
| Trip Time | 0.025 seconds |
| Frequency | 60Hz |
| Voltage Range | 120V AC +10% -15% |
| Amperage Range | 15A/20A, 20 Amps Feed Thru |
| Max Humidity | 0.95 |
| Operating Temp | Deg F -30 to 150 (Deg C -30 to 66) |
| Codes and Standards | Meets UL 943 Class A GFCIs and UL 498 for Receptacles. Complies to NEC, CEC & OSHA. UL File E-41978, CSA File LR-24886 |
| Terminal Accommodations | #14 -10 AWG stranded or solid copper conductors only. |
| Note: | GFCI Receptacles should not be used in critical care patient areas or for electrical life support equipment. |
| UPC Number | 883778389566 |
| Weight in LBs | 0.35 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | TB Woods |
| Model | TL4535318 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 6313.2ZR |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | HIDFA-54S-E26-8CCT-BYP/5SP |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02156160UL |
| Brand | TB Woods |
| Model | 2VP71118 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/