We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NP13BK WALLPLATE 1-G BOX MT BLANK BK
MODEL NP13BK
This vendor has a minimum order quantity of 518. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$0.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 518
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Construction
Molded
Cutout
Blank, Box Mount
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of gangs
1-Gang
Orientation
Vertical Mount
Size
Standard
Thickness
0.06
Box and Strap Mounted Blank Plates, 1-Gang, Standard Size, Black Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Plate Material | Non-Metallic |
| Gangs | 1 |
| Plate Group | Box and Strap Mounted Blank Plates |
| Blank Plate Image- Per Gang | |
| Plate Size | Standard |
| Color/Material | Black Nylon |
| Listings | UL Standard 514D |
| Certification | UL Listed E92074, CSA Certified |
| Thickness | .25" (6.35) |
| Mounting Screws | 6/32" X 3/8" Oval Milled Head, Painted |
| Operating Temp | -40 deg. C to 85 deg. C |
| Appearance | Curved Corners, Smooth Finish |
| Product Dimensions | 4.625" (117.48) x 2.875" (72.39) |
| UPC Number | 88377810291 |
| Weight in LBs | 0.05 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | SKF Seals |
| Model | 400221 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NP266I |
| Brand | Vernon Devices |
| Model | TBB-00020350 |
| Brand | Champion |
| Model | XL12-1-1/8 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL5357 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | FX3.125 |
| Brand | Bando |
| Model | 320J10 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP2182SC |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/