We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NP21 WALLPLATE 2-G 2) .406 OPNG BR
MODEL NP21
This vendor has a minimum order quantity of 85. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$5.10 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 85
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Brown
Construction
Molded
Cutout
2) .406 in Hole- Telephone Opening
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of gangs
2-Gang
Orientation
Vertical Mount
Size
Standard
Style
2-Telephone/Coaxial
Thickness
0.06
Type
Telephone/Coaxial
Specifications
| Product Type | Cord Connector Accessories |
|---|---|
| Cord Connector Accessory Type | Nonmetallic Locknut |
| HUB Size | P21 |
| Dimension A | 1.417" (36) |
| Dimension B | 1.535" (39) |
| Dimension C | 1.114 (28.3) |
| Dimension D | .276" (7) |
| Packaging | Bulk 100 |
| UPC Number | 78358501846 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read more| Brand | RAB Lighting |
| Model | WPLEDC104/480 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-FP18G |
| Brand | Bando |
| Model | 4L700 |
| Brand | Thomson Linear |
| Model | K2RAG10-12VEA |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/