We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPJ11W WALLPLT M-SIZE 1G .406 OPN BX MT WH
MODEL NPJ11W
This vendor has a minimum order quantity of 518. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$0.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 518
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Construction
Molded
Cutout
1) .406 in Hole- Telephone Opening
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of gangs
1-Gang
Orientation
Vertical Mount
Size
Mid-Size
Style
1-Telephone/Coaxial
Thickness
0.06
Type
Telephone/Coaxial
Telephone and Coax Plates, 1-Gang, Mid-Sized Size, White Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Plate Material | Non-Metallic |
| Gangs | 1 |
| Plate Group | Telephone and Coax Plates |
| Plate Size | Mid-Sized |
| Gang 1 Openings | |
| Color/Material | White Nylon |
| Listings | UL Standard 514D |
| Certification | UL Listed E92074, CSA Certified |
| Thickness | .25" (6.35) |
| Mounting Screws | 6/32" X 3/8" Oval Milled Head, Painted |
| Operating Temp | -40 deg. C to 85 deg. C |
| Appearance | Curved Corners, Smooth Finish |
| Product Dimensions | 4.875" (123.83) X 3.125" (79.38) |
| UPC Number | 88377810815 |
| Weight in LBs | 0.05 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read more| Brand | Rexnord |
| Model | 81442441 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SB3083 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 074093568 |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | FLBPU-L-S-SS |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL45915 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/