We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPJ1326GY WALLPLT M-SIZE 2G 1) DEC 1) BLNK GY
MODEL NPJ1326GY
This vendor has a minimum order quantity of 86. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$5.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 86
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Gray
Construction
Molded
Cutout
1) Box Mount Blank, 1) Decorator
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of gangs
2-Gang
Orientation
Vertical Mount
Size
Mid-Size
Style
1-Blank, 1-Decorator
Thickness
0.06
Type
Combination
Combination Plates, 2-Gang, Mid-Sized Size, Gray Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Plate Material | Non-Metallic |
| Gangs | 2 |
| Plate Group | Combination Plates |
| Plate Size | Mid-Sized |
| Combination Plate Group | Blank/Styleline Combos |
| Gang 1 Openings | |
| Gang 2 Openings | |
| Color/Material | Gray Nylon |
| Listings | UL Standard 514D |
| Certification | UL Listed E92074, CSA Certified |
| Thickness | .25" (6.35) |
| Mounting Screws | 6/32" X 3/8" Oval Milled Head, Painted |
| Operating Temp | -40 deg. C to 85 deg. C |
| Appearance | Curved Corners, Smooth Finish |
| Product Dimensions | 4.875" (123.83) X 4.94" (125.47) |
| UPC Number | 88377810887 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Pramet |
| Model | 6922521 |
| Brand | Cortina |
| Model | 07-800-3136 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 500LG-1200A2-E |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 700DC-PH400Z24 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | WRB61314 |
| Brand | PTI |
| Model | SPZ112X1-1610 |
| Brand | Dixon |
| Model | BFVL400E |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/