We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPJ23W WALLPLT M-SIZE 2G 2 BOX MT BLANK WH
MODEL NPJ23W
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$3.30 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Construction
Molded
Cutout
Blank, Box Mount
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of gangs
2-Gang
Orientation
Vertical Mount
Size
Midsize
Thickness
0.06
Box and Strap Mounted Blank Plates, 2-Gang, Mid-Sized Size, Brown Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Plate Material | Non-Metallic |
| Gangs | 2 |
| Plate Group | Box and Strap Mounted Blank Plates |
| Blank Plate Image- Per Gang | |
| Plate Size | Mid-Sized |
| Gang 2 Openings | |
| Color/Material | Brown Nylon |
| Listings | UL Standard 514D |
| Certification | UL Listed E92074, CSA Certified |
| Thickness | .25" (6.35) |
| Mounting Screws | 6/32" X 3/8" Oval Milled Head, Painted |
| Operating Temp | -40 deg. C to 85 deg. C |
| Appearance | Curved Corners, Smooth Finish |
| Product Dimensions | 4.875" (123.83) X 4.94" (125.47) |
| UPC Number | 88377810725 |
| Weight in LBs | 0.05 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJ2I |
| Brand | Bando |
| Model | SDS 1 1/4 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6752104 |
| Brand | MRC Bearing |
| Model | 5213MG |
| Brand | Vernon Devices |
| Model | CH8-CH8203230 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 81434921 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 30F762 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/