We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPJ4W WALLPLT M-SIZE 4G 4) TOGG WH
MODEL NPJ4W
This vendor has a minimum order quantity of 43. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$10.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 43
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Construction
Molded
Cutout
4) Toggle
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of gangs
4-Gang
Orientation
Vertical Mount
Size
Mid-Size
Style
4-Toggle
Thickness
0.06
Type
Toggle
Toggle Plates, 4-Gang, Mid-Sized Size, White Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Plate Material | Non-Metallic |
| Gangs | 4 |
| Plate Group | Toggle Plates |
| Toggle Plate Image- Per Gang | |
| Plate Size | Mid-Sized |
| Color/Material | White Nylon |
| Listings | UL Standard 514D |
| Certification | UL Listed E92074, CSA Certified |
| Thickness | .25" (6.35) |
| Mounting Screws | 6/32" X 3/8" Oval Milled Head, Painted |
| Operating Temp | -40 deg. C to 85 deg. C |
| Appearance | Curved Corners, Smooth Finish |
| Product Dimensions | 4.875" (123.83) X 8.32" (211.32) |
| UPC Number | 88377810615 |
| Weight in LBs | 0.1 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJ263W |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | H40JA17 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJ8BK |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | DR20C1LA |
| Brand | Dixon |
| Model | GBR2000 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | PR88-5 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 97568432 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 6216 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/