We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPJ703W WALLPLT M-SIZE 2G 2.15 OPNG WH
MODEL NPJ703W
This vendor has a minimum order quantity of 108. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$4.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 108
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Construction
Molded
Cutout
1) 2.15 in Opening, 4-Bolt
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Number of gangs
2-Gang
Orientation
Vertical Mount
Size
Mid-Size
Style
1-Single - 2.16 in Hole
Thickness
0.06
Type
Single
Single Receptacle Plates, 1-Gang, Mid-Sized Size, Brown Nylon
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Plate Material | Non-Metallic |
| Gangs | 1 |
| Plate Group | Single Receptacle Plates |
| Single Receptacle Plate Image- Per Gang | |
| Plate Size | Mid-Sized |
| Color/Material | Brown Nylon |
| Listings | UL Standard 514D |
| Certification | UL Listed E92074, CSA Certified |
| Thickness | .25" (6.35) |
| Mounting Screws | 6/32" X 3/8" Oval Milled Head, Painted |
| Operating Temp | -40 deg. C to 85 deg. C |
| Appearance | Curved Corners, Smooth Finish |
| Product Dimensions | 4.875" (123.83) X 3.125" (79.38) |
| UPC Number | 88377810781 |
| Weight in LBs | 0.05 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | Red Lion Controls |
| Model | RPGBIM02 |
| Brand | SMC |
| Model | PCA-1564969 |
| Brand | Royal Products |
| Model | 56122 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 10J600 |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | C2050LHPB |
| Brand | FK Bearing |
| Model | RSMXL7Y |
| Brand | WEG |
| Model | RW27-1D2-C063 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | SD-5/8 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/