We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NS745W PLATE MIDSIZE W/2JKS 6POS 4CON S/TRM WH
MODEL NS745W
This vendor has a minimum order quantity of 35. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$12.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 35
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Brown
Connectivity
Screw terminals
Contact
Phosphor bronze
Contact resistance
Per TIA
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Insertion loss
Per TIA
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Size
Standard
Temperature rating
Max Continuous- 75 Degrees C, Min -40 without impact
Type
Voice
Hubbell Wiring Device-Kellems NS745W
UPC: 883778501517 | UNSPSC: 39121444 | GTIN: 00883778501517
DataComm/TeleComm > Modular Outlets & Faceplates > UTP Outlets
Wiring Device-Kellems netSELECT Molded-In Plate, 1-Gang Mid, Threaded Mounting, 6 Jack Position, White
Features:
- High impact resistant thermoplastic construction
- Aesthetically pleasing
- Designed for voice, these devices provide an economical alternative to wall phone outlet placement
- Convenient screw down terminals
Specs:
| Type | 1-Gang Mid |
|---|---|
| Color | White |
| Mounting Type | Threaded |
| Jack Position | 6 |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 0.7 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | ANSI/TIA-568-C.2 | CSA Certified | FCC Part 68 | UL Listed
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NS755W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS751W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS735W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS747W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS790BK
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBT0812BK |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | A91 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96415833 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 5050 4.3/8 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 114-4330-8 |
| Brand | Starrett |
| Model | C330-300 W/SLC |
| Brand | Dixon |
| Model | ADA3040EZ |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800FD-P5D4 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/