We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NS784 PLATE FRAME W/CAT5E/JK 6POS 4C S/TRM BN
MODEL NS784
This vendor has a minimum order quantity of 22. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$19.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 22
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Brown
Connectivity
Screw terminals
Contact
Phosphor bronze
Contact resistance
Per TIA
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Insertion loss
Per TIA
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Size
Standard
Temperature rating
Max Continuous- 75 Degrees C, Min -40 without impact
Type
Voice and Data
Hubbell Wiring Device-Kellems NS784
UPC: 883778501883 | UNSPSC: 39121444 | GTIN: 00883778501883
DataComm/TeleComm > Modular Outlets & Faceplates > Coaxial Outlets
Wiring Device-Kellems netSELECT Molded-In Plate, Standard, Screw Terminal Connection, Threaded Mounting, 6-Position 4-Conductor Jack Position, Brown
Specs:
| Type | Standard |
|---|---|
| Color | Brown |
| Mounting Type | Threaded |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Jack Position | 6-Position 4-Conductor |
Packaging:
| Length | 8.0 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 1.5 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | ANSI/TIA-568-C.2 | CSA Certified | FCC Part 68 | UL Listed
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NS771LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS784GY
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS784LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS772LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NS783LA
| Brand | Goulds |
| Model | 18CS07 |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | 80P13 |
| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | C2040SK25LRB |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NP13OW |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/