We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NSOTVM6 MODULE NETSELECT COMBO TEL/VID 6P
MODEL NSOTVM6
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$96.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Connectivity
Plug-In
Contact
Phosphor bronze
Contact resistance
Per TIA
Enclosure type
Integral
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
Meets FCC Part 68 Standard, RoHS Compliant, UL and cUL Listed
Insertion loss
Per TIA
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Style
Combination
Temperature rating
Max Continuous- 75 Degrees C, Min -40 without impact
Type
Combination
Hubbell Wiring Device-Kellems NSOTVM6
UPC: 883778503931 | UNSPSC: 39121444 | GTIN: 00883778503931
Audio & Video > Multi-Media Networking > Combo Modules - Phone/CATV
Wiring Device-Kellems netSELECT Combination Module, 6-Port Telephone/Video Standard, -40 to 75 deg C, Plug-In Connection, Threaded Mounting, Plastic, Black, 2.95 in H x 6.47 in W Dimensions
Features:
- All data and phone modules 568A wired
- Made of high impact resistant plastic
Specs:
| Type | 6-Port Telephone/Video Standard |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 2.95 in H x 6.47 in W |
| Mounting Type | Threaded |
| Connection Type | Plug-In |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
Packaging:
| Length | 13.8 in |
|---|---|
| Width | 6.7 in |
| Height | 4.0 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | UL 1863 | cUL Listed | ANSI/TIA-568-C.2 | FCC Part 68
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Link-Belt |
| Model | 10418154 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SAC34 |
| Brand | TB Woods |
| Model | SF138 |
| Brand | AttaBox |
| Model | AH10106CLID |
| Brand | SpillTech |
| Model | SPKHZ-TRK |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 604ZZ |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 67159109 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/