We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NSOVM82G MODULE NETSELECT 8 WAY COAX PLAS 2.3GHZ
MODEL NSOVM82G
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$84.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Connectivity
Plug-In
Contact
Phosphor bronze
Contact resistance
Per TIA
Enclosure type
Integral
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
Coaxial Splitter, RoHS Compliant, UL and cUL Listed
Insertion loss
Per TIA
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Style
Coaxial Splitter
Temperature rating
Max Continuous- 75 Degrees C, Min -40 without impact
Type
Coaxial Splitter, RoHS Compliant, UL and cUL Listed
Hubbell Wiring Device-Kellems NSOVM82G
UPC: 883778504419 | UNSPSC: 39121444 | GTIN: 00883778504419
DataComm/TeleComm > Coaxial Connectors & Plugs > Coaxial Splitters
Wiring Device-Kellems netSELECT Splitter Module, 8-Way Enhanced Capability Standard, 6.47 in W x 3.2 in D x 2.09 in H Size, Coaxial Cable, Plug-In/1 In/8 Out Connection, Black
Features:
- netSELECT audio video modules support bidirectional signal by splitting to 4, 6 or 8 separate work areas
- Pre-mounted push pins snap the module quickly into place
- 1-incoming line, 8-outgoing
Specs:
| Type | 8-Way Enhanced Capability Standard |
|---|---|
| Color | Black |
| Size | 6.47 in W x 3.2 in D x 2.09 in H |
| Cable Type | Coaxial |
| Connection Type | Plug-In/1 In/8 Out |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 3.8 in |
| Height | 2.4 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | cULus/UL 1863 | ANSI/TIA-568-C.2
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Ringfeder |
| Model | 7005-3.3750 |
| Brand | Dongan |
| Model | HL12-5065SH |
| Brand | Orbit Industries |
| Model | FSCLD25-W |
| Brand | Goulds |
| Model | CB05411 |
| Brand | WEG |
| Model | BD DWB160-250 E10 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 4/B120 |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 17040010007 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/