We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NSP13W PLATE WALLLABEL-LESS1-G3-PORTWH
MODEL NSP13W
This vendor has a minimum order quantity of 90. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$4.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 90
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
Construction
Molded
Construction material main
High-Impact Thermoplastic (UL 94V-0)
Cutout
3-Port
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material
High-Impact Thermoplastic (UL 94V-0)
Material - mounting hardware
Mounting Screws
Number of gangs
1-Gang
Number of ports
3
Orientation
Vertical
Size
Standard
Type
Keystone
Hubbell Wiring Device-Kellems NSP13W
UPC: 883778502118 | UNSPSC: 39121704 | GTIN: 00883778502118
DataComm/TeleComm > Modular Outlets & Faceplates > Multimedia-Modular Jack Faceplates
Wiring Device-Kellems netSELECT Multimedia Faceplate, Rear Load, Series: NSP, 1 Gang, 3 Ports, Audio/Video/Voice/Data Module, Threaded Mount, ABS, White, 4-5/8 in H x 2-7/8 in W
Features:
- Complemented by a broad range of voice/data/video connectors
- Provides a rear loading, snap in, flush mounting of Hubbell jacks and AV keystone connectors
- Individual port configurations allow specification flexibility
- Compatible with Hubbell labeling system
- Flame retardant
- Mounts to standard NEMA openings and boxes
- Vertical orientation
- Without label fields
Specs:
| Series | NSP |
|---|---|
| Type | Rear Load |
| Color | White |
| Material | ABS |
| Dimensions | 4-5/8 in H x 2-7/8 in W |
| Mounting Type | Threaded |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Ports | 3 |
| Module Type | Audio/Video/Voice/Data |
Packaging:
| Length | 8.0 in |
|---|---|
| Width | 0.7 in |
| Height | 5.808 in |
| Weight | 0.051 lb |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | UL Listed | cULus Listed | CSA Certified | UL94 V-2 Flammability Rating | ANSI/TIA/EIA-606-B | NEMA/TIA Standard
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NSP14W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NSP13W
Brand
Hubbell Wiring
Model
IFP26W
Brand
Hubbell Wiring
Model
IFP16W
Brand
Hubbell Wiring
Model
IFP29W
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 54317 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | 2/SPA315-2517 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NS802BK |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/