We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring RCD103BK COMBO 15A SP RKR 15A 3W RKR BK
MODEL RCD103BK
This vendor has a minimum order quantity of 9. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$50.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 9
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Action
Snap Switch
Actuator
Rocker
Amperage
15 A
Application
Residential
Connectivity
Side Wired
Contact configuration
Two position
Contact rating
15A
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Display size
Standard Size
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Item type
Decorator Switch Combo Devices
Material - mounting hardware
Mounting Screws
Number of poles
1) Single Pole, 1) Three Way
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating cycles
30,000 Minimum
Operating temperature
Max Continuous- 60 Degrees C, Minimum- -20 Without Impact
Voltage
120/277V AC kV
Voltage rating description
120/277V AC kV
Wattage
4155
Hubbell Wiring Device-Kellems RCD103BK
UPC: 883778110351 | UNSPSC: 39122226 | GTIN: 00883778110351
Wiring Devices > Switches > Decorative Switches
Wiring Device-Kellems homeSELECT Combination Quiet Rocker Switch, 2-Position, Series: Decorator, 120/277 VAC, 15 A, 2-Position Contact Configuration, 1 Pole, Snap Switch Action, Rocker Actuator, Threaded Mounting, Side Wired Terminal, 30000 Cycles Operating Cycles, Black, Environmental Conditions: UL V0-Flammability/Indoor Dry Unless Protected by Additional Means, 1.32 in W x 1.11 in D x 4.2 in H Dimensions
Features:
- Mini-rockers provide multiple switches in a compact single gang
- Maximize control while maintaining function and appearance
- Low profile, less than 1 in depth
- Self-grounding feature is standard
- Elegant appearance, smooth quiet rocker action
- 1-pole, 3-way switch
- Side wired connectivity
- Snap switch action
- Rocker actuator
- Standard display size
- Brass rocker button and terminal, zinc plated steel bridge, drive screw and mounting screws, plastic base, cover, rocker button, spring housing and washers
- Stainless steel grounding spring, silver switch contact, steel spring
- 4155 W power
- -20 to 60 deg C operating temperature without impact
- 1500 VAC minimum for 1 min withstands dielectric voltage
- 14 to 12 AWG solid and stranded copper wire only back and side wire, 14 AWG solid copper wire only push wire mechanical terminal accommodation
Specs:
| Series | Decorator |
|---|---|
| Type | 2-Position |
| Color | Black |
| Dimensions | 1.32 in W x 1.11 in D x 4.2 in H |
| Voltage Rating | 120/277 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| Power Rating | 4155 W |
| Action | Snap Switch |
| Number of Poles | 1 |
| Mounting | Threaded |
| Terminal Type | Side Wired |
| Contact Configuration | 2-Position |
| Actuator | Rocker |
| Operating Cycles | 30000 Cycles |
| Environmental Conditions | UL V0-Flammability/Indoor Dry Unless Protected by Additional Means |
Packaging:
| Length | 4.3 in |
|---|---|
| Width | 1.2 in |
| Height | 1.1 in |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL E3896 | RoHS Compliant
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
RCD108BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCD101BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCD308BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCD103BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
RCD101GY
| Brand | Bando |
| Model | C164 |
| Brand | PTI |
| Model | KLDB70/110 |
| Brand | Link-Belt |
| Model | 210B CL |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 21041104000 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/