We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring RJ62ITR JLOAD 20A RECEPT TR & 2 PORTS IVORY
MODEL RJ62ITR
This vendor has a minimum order quantity of 10. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$46.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 10
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Ivory
Connectivity
Terminal Screws for Receptacle
Contact
Brass
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
EU RoHS indicator
Yes
Industry Standard(s)
UL Listed
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
5-20R
Temperature rating
Per TIA
Hubbell Wiring Device-Kellems RJ62ITR
UPC: 883778302664 | UNSPSC: 39121444 | GTIN: 00883778302664
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems JLOAD Multimedia Outlet, Standard Tamper Resistant, 125 VAC, 20 A, NEMA 5-20R NEMA Rating, Terminal Screw Terminal, Ivory
Features:
- Provides low voltage and power in the same frame
- Accepts any snap fit jack configuration
- Isolates low voltage and power in the same box
- Unique mounting strap for use with RI600 box
Specs:
| Type | Standard Tamper Resistant |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-20R |
| Terminal Type | Terminal Screw |
Packaging:
| Length | 5.7 in |
|---|---|
| Width | 3.5 in |
| Height | 1.4 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | ANSI/TIA-568-C.2 | cULus Listed | UL 498
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
RJ650BKTR
Brand
Hubbell Wiring
Model
RJ620ITR
Brand
Hubbell Wiring
Model
RJ62ITR
Brand
Hubbell Wiring
Model
RJ620LATR
Brand
Hubbell Wiring
Model
RJ62BKTR
| Brand | Smith Bearings |
| Model | PYR-8 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2536 |
| Brand | Climax Metal |
| Model | BEARING KIT 22 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 95.0M300 |
| Brand | Rexnord |
| Model | 10030138 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5986021 |
| Brand | Remke |
| Model | RSR-9629-ELR |
| Brand | Osborn |
| Model | NCF-2-SB |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/