We never sell your data to third parties
Hubbell RR201ALTR residential grade single receptacle rated 20A 125V. Tamper resistant design with almond finish. Suitable for residential applications requiring a single outlet with safety shutters.
MODEL RR201ALTR
This vendor has a minimum order quantity of 85. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$5.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 85
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Color
Almond
Connectivity
Side Wired
Current / amperage rating
20 A
Current rating
20 A
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Material
Thermoplastic
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Nema Rating
5-20R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire Grounding
Phase
Single phase
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 VAC
Wattage
2500
Wire size
#12 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems RR201ALTR
UPC: 883778301940 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00883778301940
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems tradeSELECT Straight Blade Receptacle, Single Standard Tamper Resistant, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R, Residential Grade, Side Wired Terminal, Composite/Thermoplastic, Almond, 4.2 in H x 1.38 in W x 1.01 in D Dimensions
Features:
- Self-grounding feature is standard
- Multiple drive slot/Phillips/Robertson head screws
- Hi-visibility yellow base for easy installation
Specs:
| Type | Single Standard Tamper Resistant |
|---|---|
| Color | Almond |
| Grade | Residential |
| Material | Composite/Thermoplastic |
| Dimensions | 4.2 in H x 1.38 in W x 1.01 in D |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-20R |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Side Wired |
Packaging:
| Length | 4.2 in |
|---|---|
| Width | 1.4 in |
| Height | 1.0 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | CSA Certified | NEMA WD1/WD5 | UL 498
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 350-2MGT-09 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-50-30M-LLUKNTB |
| Brand | Balax |
| Model | 17493-01U |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451001 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT5-20-60M-LLUKHBNTB |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-411001 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/