ACW125P-FTU80-3
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG ACW125P-FTU80-3 is a 3-pole thermal-magnetic circuit breaker from the ACW125P series, rated for 80A and 35kA interrupting capacity. This control device features a thermal overload element for protection against sustained overcurrents and a magnetic trip for instantaneous response to short circuits. It is designed for panel mounting in industrial and commercial electrical distribution systems to provide reliable branch circuit protection for motors and equipment.
MODEL ACW125P-FTU80-3
BRAND
WEG
each
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
OBSOLETE
Please call 888-671-2883 for Replacement info
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Specifications
Thermal Setting 80
Magnetic Setting 800
Short Circuit Interrupting Capacity 480 VAC 35 k A
Short Circuit interrupting capacity 600 VAC 10 k A