CWM105-00-20V18
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG CWM105-00-20V18 is a 105 amp, 2-pole IEC contactor from the CWM series. Designed for motor starting and power switching applications, it features a 120V AC coil voltage. This contactor is built to meet international standards including UL, CSA, and IEC 60947-4-1 for reliable performance in industrial control panels and automation systems.
MODEL CWM105-00-20V18
BRAND
WEG
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Control voltage
110V 50Hz/120V 60Hz
Main contact
2 NO
Rated current
105 A
Reference
CWM
Terminal type
Screw
  • UL approved;
  • Easy access connections for one or two conductors;
  • Wide range of accessories, with frontal and side mounting;
  • Fastening system for quick mounting on DIN EN 50.022 rails up to 105A AC-3;