CWM105-11-30V18
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG CWM105-11-30V18 is an IEC contactor from the CWM series, rated for 105A at 600VAC. This three-pole device features a 11-30VAC 50/60Hz coil and includes one normally open auxiliary contact. Designed for motor starting and power switching, it meets international standards including UL/CSA and IEC 60947-4-1 for reliable industrial control applications.
MODEL CWM105-11-30V18
Control voltage
110V 50Hz/120V 60Hz
Main contact
3 NO
Rated current
105 A
  • Fastening system for quick mounting on DIN EN 50.022 rails up to 105A AC-3;