CWM32-00-30C40
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG CWM32-00-30C40 is a three-pole IEC contactor from the CWM series, rated for 32A and motor loads up to 20 HP at 460V AC. It features a 110-130VDC coil for control circuit operation and is designed for general-purpose motor starting and switching applications. This contactor meets international standards including IEC 60947-4-1 and is suitable for integration into industrial control panels and motor starter assemblies.
MODEL CWM32-00-30C40
Control voltage
110-130V DC
Rated current
32 A
  • Fastening system for quick mounting on DIN EN 50.022 rails up to 105A AC-3;