CWM80-00-30C34
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG CWM80-00-30C34 is an IEC contactor from the CWM series, rated for 50 HP at 460V AC-3 duty. This three-pole power contactor features a 24-28VDC coil and is designed for motor starting and switching applications. It meets international standards including UL/CSA and IEC 60947-4-1 for reliable performance in industrial control panels and motor starter assemblies.
MODEL CWM80-00-30C34
Control voltage
24-28V DC
Rated current
80 A
  • Fastening system for quick mounting on DIN EN 50.022 rails up to 105A AC-3;