SCE-48XEL3716SSLP
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Saginaw Control SCE-48XEL3716SSLP is a NEMA 4X wall-mount enclosure with dimensions 48" H x 37.38" W x 16" D. Constructed from 316 stainless steel for corrosion resistance in washdown and harsh environments. Features a padlockable hasp for security. UL Type 4X listed, IP66 equivalent. Continuously welded seams and concealed continuous hinge.
MODEL SCE-48XEL3716SSLP
Depth
16.00"
Height
48.00"
Width
37.38"
Application
Construction
  • 0.075” stainless steel Type 304.