UMBW-1C2-30
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG UMBW-1C2-30 is a 2-pole miniature circuit breaker (MCB) rated for 30A at 277/480VAC with a C-type trip curve. Designed for supplementary protection per UL 1077, it features a compact design for branch circuit and equipment protection in control panels, industrial machinery, and HVAC systems. The breaker provides reliable overcurrent and short-circuit protection with a quick-make, quick-break mechanism.
MODEL UMBW-1C2-30
Max voltage
277/480 VAC
Number of poles
2 poles
Rated current
30 A
Trip curve
C
UL1077
The UMBW has a range from 1 to 63 Amps, available in 1,2, 3 poles, and B, C, D trip curves. Single pole and multi-pole thermal-magnetic miniature circuit breakers (MCBs) are in accordance with EN 60947-2, UL 1077 and UL 489 for DIN rail mounting with toggle actuation, visual status indication, and high interrupt capacity. A positively trip-free snap action mechanism ensures reliable switching behavior. A range of trip characteristics and add-on accessories make the UMBW suitable for a variety of applications.
  • UL1077 equipment protection;
  • 17.5mm width per pole;