We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2182RFC1I RF CTRL HGR SPLT CIRC 20A 5-20R IV
MODEL HBL2182RFC1I
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$171.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage Rating
20 A
Frequency Rating
60 Hz
NEMA Rating
NEMA 5-20R
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Voltage Rating
125 VAC
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL2182RFC1I
UPC: 783585401645 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585401645
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Decorator Duplex Grounding Split Circuit Switched Wireless, 125 VAC, 20 A, 60 Hz Frequency, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R NEMA Rating, Screw Terminal, Composite/Thermoplastic, Ivory
Specs:
| Type | Decorator Duplex Grounding Split Circuit Switched Wireless |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Material | Composite/Thermoplastic |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-20R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Number of Wires | 3 |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
- Length: 4.7 in
- Width: 2.2 in
- Height: 1.9 in
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Dixon |
| Model | L18-02A |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | 00322002LPK50 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800H-Y12J |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | TSNG-516 |
| Brand | Hammond Power Solutions |
| Model | SG3L0333KE0C |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | T-737 |
| Brand | Nexen |
| Model | 967151 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6800786 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/