We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL2433M4 LKG CONN 20A 3P 480V L16-20R BK CC BLK
MODEL HBL2433M4
This vendor has a minimum order quantity of 8. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$57.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
20 A
Yes
Amperage Rating
20 A
Black
Yes
Bulk packaging
Yes
L
16-20R
NEMA Rating
L16-20R
Number of Poles
3
Number of Wires
4
Pole
3
VAC
480
Voltage Rating
480 VAC
Wires
4
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Female Connector
Yes
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL2433M4
UPC: 783585580579 | UNSPSC: 39121421 | GTIN: 00783585580579
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Connectors
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Female Connector, 3-Phase Grounding, 480 VAC, 20 A, 3 Pole, 4 Wires, L16-20R, Black
Features:
- Bulk packaging
Specs:
| Type | 3-Phase Grounding |
|---|---|
| Color | Black |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | L16-20R |
| Number of Wires | 4 |
| Number of Poles | 3 |
Packaging:
| Length | 3.9 in |
|---|---|
| Width | 2.1 in |
| Height | 2.1 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | U.S.Tsubaki |
| Model | C2042SA14LRB |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96082584 |
| Brand | Remke |
| Model | 305A0066H1 |
| Brand | Crown |
| Model | CK83824YB |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96081685 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 540J2 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 3L470 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/