We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL24W49 PLUG W/TIGHT L6-15P 15A 250V
MODEL HBL24W49
This vendor has a minimum order quantity of 12. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$37.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 12
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Current / amperage rating
15 A
Dimensions
1.85 in x 1.85 in x 3.21 in
Height
3.21 in
Industry Standard(s)
Meets NEMA WD-1, WD-6 And ANSI Standards
Item type
15A Watertight Twist-Lock Plug
Length
1.85 in
Nema Rating
L6-15P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Voltage
250 V
Voltage rating description
250 V
Width (in)
1.85
Wire size
16/3 SJ to 10/3 SJ, 18/3 S to 12/3 S
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL24W49
UPC: 783585131252 | UNSPSC: 39121402 | GTIN: 00783585131252
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Plugs
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Locking Plug, Grounding, 250 VAC, 15 A, 1-1/2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA L6-15P, Commercial/Industrial Grade, NEMA 4/4X/6/6P/12 Enclosure, 3/8 to 5/8 in Diameter Cord, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Composite/Elastomer, Yellow, 1.85 in Dia x 3.21 in L Dimensions
Features:
- Withstands 2000 VAC dielectric voltage
- 14 to 12 AWG wire
- Superior cord grip design protects terminations from excess strain
- Clear polycarbonate terminal retainer
- Steel zinc plated cord clamp screw, body holding screw
- White nylon blade holder
- Brass blade and terminal screw
- Smooth body design minimizes collection points simplifying the wash down process
- Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points
- Strain relief nut always seals on the body, minimizing debris collection
- Nickel plated brass blades, white nylon core
Specs:
| Type | Grounding |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Material | Composite/Elastomer |
| Dimensions | 1.85 in Dia x 3.21 in L |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| NEMA Rating | NEMA L6-15P |
| Enclosure | NEMA 4/4X/6/6P/12 |
| Temperature Rating | -40 to 60 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1-1/2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
| Cord Diameter | 3/8 to 5/8 in |
Packaging:
| Length | 9.0 in |
|---|---|
| Width | 1.0 in |
| Height | 10.625 in |
Certifications/Standards:
UL 498 | ANSI Specified | CSA C22.2 No. 42 | NEMA WD1/WD6 | RoHS Compliant
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL15W33A
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLWTCS1
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL25W34BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL14W33A
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL25W47A
| Brand | Dixon |
| Model | FP150F |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL328DCR |
| Brand | WEG |
| Model | CWBS25-33-30C03 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 51312 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 785K8 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | TS2-DF1402 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 4/5VX950 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/