We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL26W49 PLUG NEMA L7-20P 20A 277VAC
MODEL HBL26W49
This vendor has a minimum order quantity of 8. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$59.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 8
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Color
Yellow
Current / amperage rating
20 A
Dimensions
2.51 in x 2.51 in x 3.96 in
Height
3.96 in
Industry Standard(s)
Meets NEMA WD-1, WD-6 And ANSI Standards
Item type
20A Watertight Twist-Lock Plug
Length
2.51 in
Nema Rating
L7-20P
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Type
Plugs
Voltage
277 VAC
Voltage rating description
277 VAC
Width (in)
2.51
Wire size
10/3 S, 10/4 S, 10/5 S
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL26W49
UPC: 783585131412 | UNSPSC: 39121402 | GTIN: 00783585131412
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Plugs
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Locking Plug, 1-Phase Grounding Male Standard, 277 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA L7-20P, NEMA 4/4X/6P/IP65/IP66/IP67 Enclosure, 3/8 to 7/8 in Diameter Cord, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Brass/Clear Polycarbonate/Composite/Thermoplastic Elastomer, Yellow/White, 2.51 in Dia x 3.96 in L Dimensions
Features:
- Smooth body design minimizes collection points simplifying the wash down process
- Strain relief nut always seals on the body, minimizing debris collection
- Stainless steel hardware and corrosion-resistant connection points
- Water and dust tight housing
Specs:
| Type | 1-Phase Grounding Male Standard |
|---|---|
| Color | Yellow/White |
| Material | Brass/Clear Polycarbonate/Composite/Thermoplastic Elastomer |
| Dimensions | 2.51 in Dia x 3.96 in L |
| Voltage Rating | 277 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA L7-20P |
| Enclosure | NEMA 4/4X/6P/IP65/IP66/IP67 |
| Temperature Rating | -40 to 60 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
| Cord Diameter | 3/8 to 7/8 in |
Packaging:
| Length | 13.5 in |
|---|---|
| Width | 9.0 in |
| Height | 2.5 in |
Certifications/Standards:
ANSI Specified | UL 498 | CSA C22.2 No. 42 | NEMA WD1/WD6 | RoHS Compliant
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL26W82
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL27W48
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL27W08
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL27W81
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL26W75BK
| Brand | Pramet |
| Model | 7451042 |
| Brand | Carter |
| Model | YDR-175-S |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | 10250TN11 |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 16005C3 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RU1126-1CB0 |
| Brand | Cutler Hammer |
| Model | 10250TN12 |
| Brand | Bestorq |
| Model | SPC7100 |
| Brand | Siemens Controls |
| Model | 3RV2011-1EA10 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/