We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL28W76IN WATERTIGHT PLGL16-30P REPL INT
MODEL HBL28W76IN
This vendor has a minimum order quantity of 7. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$68.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 7
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Current / amperage rating
30 A
Industry Standard(s)
Meets NEMA WD-1, WD-6 And ANSI Standards
Nema Rating
L16-30P
Number of poles
3-Pole
Number of wires
4-Wire
Performance
Environmental - Flammability - UL94 V-2
Type
Interiors
Voltage
3 Phase 480 VAC
Voltage rating description
3 Phase 480 VAC
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL28W76IN
UPC: 783585456423 | UNSPSC: 39121402 | GTIN: 00783585456423
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Plugs
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Locking Plug, 3-Phase Grounding Interior Standard Male Watertight, 480 VAC, 30 A, 3 Pole, 4 Wires, NEMA L16-30P NEMA Rating, Commercial/Industrial Grade, Screw Terminal, Composite, White
Features:
- Heat-resistant white nylon
- Nickel plated brass blades
Specs:
| Type | 3-Phase Grounding Interior Standard Male Watertight |
|---|---|
| Color | White |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Material | Composite |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Amperage Rating | 30 A |
| NEMA Rating | NEMA L16-30P |
| Number of Wires | 4 |
| Number of Poles | 3 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 1.7 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 3.5 in |
Certifications/Standards:
ANSI Specified | UL 498 | CSA C22.2 File No. 42 | UL 94 V-2 Flammability Rating | NEMA WD1/WD6
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | 3VX1180 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL29W76IN |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | CMSS 420EL |
| Brand | TB Woods |
| Model | TL4545358 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | S1R6SPX |
| Brand | Pramet |
| Model | 6801210 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SN-607 |
| Brand | Dixon |
| Model | 3133 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/