We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL28W78 WT PLUGNEMA L18-30P30A120/208 3PH WYE
MODEL HBL28W78
This vendor has a minimum order quantity of 5. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$105.36 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 5
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
30 A
Color
Yellow
Current / amperage rating
30 A
Dimensions
2.77 in x 2.77 in x 3.94 in
Height
3.94 in
Industry Standard(s)
Meets NEMA WD-1, WD-6 And ANSI Standards
Item type
30A Watertight Twist-Lock Plug
Length
2.77 in
Nema Rating
L18-30P
Number of poles
4-Pole
Number of wires
4-Wire
Type
Plugs
Voltage
3-Phase Y 120/208 VAC
Voltage rating description
3-Phase Y 120/208 VAC
Width (in)
2.77
Wire size
8/3 S, 8/4 S, 10/5 S
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL28W78
UPC: 783585456430 | UNSPSC: 39121402 | GTIN: 00783585456430
Wiring Devices > Locking Devices > Locking Plugs
Wiring Device-Kellems Twist-Lock Elastogrip Locking Male Plug, Non-Grounding Portable Water/Dust Tight Standard Sized, 120/208 VAC, 30 A, 4 Pole, 4 Wires, NEMA L18-30P, NEMA 4/4X/12/6/6P Enclosure, 3/8 to 1 in Cord Dia, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Thermoplastic Elastomer, Yellow, 2.77 in Dia x 3.94 in L
Features:
- Smooth body design minimizes collection points simplifying the wash down process
- Strain relief nut always seals on the body, minimizing debris collection
- Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points
- 10 to 8 AWG wire
Specs:
| Type | Non-Grounding Portable Water/Dust Tight Standard Sized |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Material | Thermoplastic Elastomer |
| Dimensions | 2.77 in Dia x 3.94 in L |
| Voltage Rating | 120/208 VAC |
| Amperage Rating | 30 A |
| NEMA Rating | NEMA L18-30P |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12/6/6P |
| Temperature Rating | -40 to 60 deg C |
| Number of Wires | 4 |
| Number of Poles | 4 |
| Terminal Type | Screw |
| Cord Diameter | 3/8 to 1 in |
Packaging:
| Length | 15.2 in |
|---|---|
| Width | 8.9 in |
| Height | 2.9 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | UL 498 | CSA C22.2 No. 42 | ANSI Specified
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL28W75
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL28W48
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL28W08
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL28W82
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL29W81
| Brand | SKF Seals |
| Model | 405506 |
| Brand | SKF Seals |
| Model | 401901 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/