We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5362LC1W LOAD CTRL DR SPLT CIRC 20A 5-20R WH
MODEL HBL5362LC1W
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$111.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20 A
Application
Logic Load Control Receptacles
Color
White
Connectivity
Back Wired
Current / amperage rating
20 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Display size
Standard Sized Product
Nema Rating
5-20R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Operating temperature
0 to 40C (32 to 104F) Relative Humidity(non-condensing) 0% to 95% (w/o impact)
Series
Switched Receptacles
Style
Wired
Type
Split Circuit
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL5362LC1W
UPC: 783585427652 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585427652
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Duplex Grounding Load Controlled Split Circuit Switched Wired, 125 VAC, 20 A, 1 hp, 60 Hz Frequency, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 5-20R, Hospital Grade, 32 to 104 deg F, Screw Terminal, Nylon, White
Features:
- The wired series is designed to be automatically controlled by a low voltage signal from either occupancy sensors or any other type of control device capable of performing this task such as a time of day control device
- Permanent NEC 406.3 (E) markings
- Receptacles with integral switching comply with supplement SA
Specs:
| Type | Duplex Grounding Load Controlled Split Circuit Switched Wired |
|---|---|
| Color | White |
| Grade | Hospital |
| Material | Nylon |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 20 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-20R |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Temperature Rating | 32 to 104 deg F |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 4.7 in |
|---|---|
| Width | 2.2 in |
| Height | 1.9 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | cULus 498B | Federal Specification WC596G | UL File No. E481574
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5362RFC1W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262RFC2W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5362RFC2
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5262LC1W
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5362RFC2I
| Brand | Pramet |
| Model | 7155897 |
| Brand | Bando |
| Model | 11-3V950 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJ263AL |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AX85 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | BX51 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | A58 |
| Brand | System Plast |
| Model | VG-370WS-60-10 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/