We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL60CM84A WATERTIGHT FD BOX 1" YELLOW
MODEL HBL60CM84A
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$41.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Yellow
Style
(2) 1" NPT Hubs, FD Box
Type
Boxes
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL60CM84A
UPC: 783585528809 | UNSPSC: 39121332 | GTIN: 00783585528809
Electrical Boxes & Covers > FS & FD Boxes > Device Boxes
Wiring Device-Kellems FD Box, Non-Metallic Standard Watertight, 1 Outlets, 1 in Knockout, Hub Cable Entry, -40 to 75 deg C, Threaded Mounting, 22 cu-in Capacity, Yellow
Features:
- 30 cu-in FD box made of impact resistant PBT
- Accepts duplex and single receptacles up to 50 A
- External mounting feet
Specs:
| Type | Non-Metallic Standard Watertight |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Capacity | 22 cu-in |
| Mounting Type | Threaded |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Outlets | 1 |
| Knockout Size | 1 in |
| Mounting Orientation | Threaded |
| Cable Entry Size | Hub |
Packaging:
| Length | 5.998 in |
|---|---|
| Width | 3.578 in |
| Height | 3.298 in |
Certifications/Standards:
UL 514C | UL 50E | CSA C22.2 No. 42 | NEMA WD1/WD6 | ANSI Specified
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL6800BK
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL69W83
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL60CM84A
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL60CM84WAK
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL60CM88
| Brand | Gates Rubber |
| Model | M 4.3/16 |
| Brand | IKO Bearing |
| Model | WS120220 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02157430UL |
| Brand | Rexnord |
| Model | 114-4518-3 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/