We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL60W49 WATERTIGHT RECEP ASSY NEMA 6-15R
MODEL HBL60W49
This vendor has a minimum order quantity of 4. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$136.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 4
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Color
Yellow
Current / amperage rating
15 A
Nema Rating
6-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Type
Receptacle
Voltage
250 V
Voltage rating description
250 V
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL60W49
UPC: 783585456591 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585456591
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems Straight Blade Receptacle, Grounding Watertight, 250 VAC, 15 A, 1-1/2 hp, 2 Pole, 3 Wires, NEMA 6-15R, Commercial/Industrial Grade, NEMA 4/4X/12/6/6P Enclosure, -40 to 60 deg C, Screw Terminal, Composite/Elastomer, Yellow, 4.56 in H x 3.1 in W Dimensions
Features:
- Impact resistant PBT lid, cover plate and receptacle body
- Thermoplastic elastomer seal
- Stainless steel hardware and corrosion resistant connection points
Specs:
| Type | Grounding Watertight |
|---|---|
| Color | Yellow |
| Grade | Commercial/Industrial |
| Material | Composite/Elastomer |
| Dimensions | 4.56 in H x 3.1 in W |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| NEMA Rating | NEMA 6-15R |
| Enclosure | NEMA 4/4X/12/6/6P |
| Temperature Rating | -40 to 60 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1-1/2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Screw |
Packaging:
| Length | 5.168 in |
|---|---|
| Width | 3.168 in |
| Height | 3.418 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant | ANSI Specified | CSA C22.2 No. 42 | NEMA WD1/WD6 | UL 498
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | FYH Bearing |
| Model | NCFA205 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL2421S |
| Brand | Grundfos |
| Model | 91122115 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | M-2-7/8 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SFFSCSYEI |
| Brand | Rexnord |
| Model | 81417041 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/