We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL6MPS105015 SPD STRP 6 RCPT 1050 J METAL 15
MODEL HBL6MPS105015
This vendor has a minimum order quantity of 6. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$84.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 6
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Office White
Cord Length
15 ft
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Number of outlets
6
Series
Economy Surge Strips
Type
Metallic
Hubbell Wiring Device-Kellems HBL6MPS105015
UPC: 783585507101 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585507101
Wiring Devices > Extension Cords & Outlet Strips > Surge Protected Outlet Strips
Wiring Device-Kellems SpikeShield Surge Protection Strip, 1-Phase 3-Wire 2-Pole Standard, 125 VAC, 15 A, 6 Outlets, 15 ft Cord Length, Threaded Mounting, Composite/Metal Housing Material, NEMA 5-15R Receptacle, Office White
Features:
- Two USB ports for charging electronic devices and four transformer spaced outlets
- Black non-metallic housing with six foot cord and lighted power ON switch
- Power and ground indicating LED's
- 90 deg plug
- 1050 J rating
Specs:
| Type | 1-Phase 3-Wire 2-Pole Standard |
|---|---|
| Color | Office White |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| Housing Material | Composite/Metal |
| Cord Length | 15 ft |
| Number of Outlets | 6 |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Mounting | Threaded |
Packaging:
| Length | 14.3 in |
|---|---|
| Width | 5.1 in |
| Height | 2.25 in |
Certifications/Standards:
CSA Certified | cULus Listed | UL 1363 | UL 1449
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL6MPS105015
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL8PS350YL
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL6MPS
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL6PS350YL
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL6MPS1050
| Brand | Pramet |
| Model | 7809857 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | EW101902 |
| Brand | NSI Industries |
| Model | F16-250-3-P |
| Brand | ACME |
| Model | T3225K0013BK4S |
| Brand | Pramet |
| Model | APMT 1604PDER-R:M8345 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7804153 |
| Brand | Dixon |
| Model | RFP150F |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/