We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBLC30163TT CORD REEL 30 16/3 WITH TRIPLE TAP
MODEL HBLC30163TT
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$305.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
10 A
Cable length
30 Ft
Cable Length Active
360
Cable Specification
16/3 SJT
Cable type
#16/3 SJT
Construction
Steel
Current / amperage rating
10 A
Duty
Heavy duty
EU RoHS indicator
No
Industry Standard(s)
UL 355 Listed
Nema Color
Yellow and Black
Performance
Environment - Operations - Dry, indoor, non-hazardous locations
Reel Frame Dimension
Steel
Type
Reel With Triple Tap Outlet, With White Cord
Voltage
125 VAC
Voltage rating description
125 VAC
Hubbell Wiring Device-Kellems HBLC30163TT
UPC: 783585198552 | UNSPSC: 26121635 | GTIN: 00783585198552
Wiring Devices > Extension Cords & Outlet Strips > Extension Cord Reels - Retracting
Wiring Device-Kellems Cord and Cable Reel, Heavy Duty, 125 VAC, 10 A, 30 ft Cord Length, 16 AWG Conductor, Black Cord, Bench/Ceiling Reel Mounting, NEMA 5-15R Receptacle, NEMA 5-15P Plug, Commercial Grade, Steel, Black/Yellow, 11.38 in H x 2.83 in D Dimensions
Features:
- Automatic ratchet lock holds cord at desired length and provides easy, smooth retraction of cord
- 12 AWG cord for greater current carrying capacity
- Attached plug for power cord requires no wiring
- Durable lightweight non-metallic housing
- Removable bracket allows reel to be disengaged from mount providing portability
- Triple tap outlet with supplemental over current protection
- Spring rewind and ratchet lock
Specs:
| Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Color | Black/Yellow |
| Grade | Commercial |
| Material | Steel |
| Dimensions | 11.38 in H x 2.83 in D |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 10 A |
| Cord Length | 30 ft |
| Cord Color | Black |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Conductor Size | 16 AWG |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Reel Mounting Type | Bench/Ceiling |
Packaging:
| Length | 13.3 in |
|---|---|
| Width | 10.4 in |
| Height | 4.7 in |
Certifications/Standards:
cULus Listed | UL 355
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBLC30163TT
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBLC25143IN
| Brand | Alemite |
| Model | 393802-77 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02141335UL |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SSFL26HD15 |
| Brand | MasterDrive |
| Model | SDS1.1/4 5/16KW |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | 1VP75.7/8 |
| Brand | TB Woods |
| Model | 20838S |
| Brand | Starrett |
| Model | 436.1MXRL-300 |
| Brand | Dixon |
| Model | JS245 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/