We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBT0420ZP WBTRAYOVRHD4"Hx20"Wx118"LELECTR OZINC
MODEL HBT0420ZP
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$271.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Cubic capacity
320 cu.in
Depth
4 in
Dimensions
118 in x 20 in x 4 in
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Finish type
Zinc plated
Height
4 in
Length
118 in
Straight section length
118 in
Sub brand
Wire Basket Tray
Width (in)
20
Hubbell Wiring Device-Kellems HBT0420ZP
UPC: 783585419817 | UNSPSC: 39131710 | GTIN: 00783585419817
Cable Trays & Struts > Cable Trays > Wire Mesh Cable Trays
Wiring Device-Kellems Cross Wire Basket Tray, Fabricated Overhead Straight Section, 116 ft-lb Capacity, 20 in Width, 118 in Length, 4 in Overall Height, Round Shape, Carbon Steel, 5 mm Wire, Electro-Plated Zinc/Galvanized
Features:
- T-weld construction prevents snags
- 5 mm round wire minimum
- High load rating
- Easy to cut and fabricate fittings in the field
- 2 x 4 in mesh opening
- Use factory support hardware or fabricate supports at the job site
Specs:
| Length | 118 in |
|---|---|
| Type | Fabricated Overhead Straight Section |
| Width | 20 in |
| Finish | Electro-Plated Zinc/Galvanized |
| Material | Carbon Steel |
| Shape | Round |
| Capacity | 116 ft-lb |
| Overall Height | 4 in |
| Wire Size | 5 mm |
Packaging:
| Length | 120.0 in |
|---|---|
| Width | 22.0 in |
| Height | 6.0 in |
Certifications/Standards:
ASTM B633 | Type III | SC-1 | UL Listed
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read more| Brand | System Plast |
| Model | VG-688H-1.4-07 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 15/5VK750 |
| Brand | Union Butterfield |
| Model | 46081/2X90 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | HJ-424 |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | 5977933 |
| Brand | TB Woods |
| Model | TL121030MM |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL4750C07IV |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/