We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBTFRMINS0424BK WBACCSINSERT4"Hx24"Wx120"LPLYME RBLK
MODEL HBTFRMINS0424BK
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$341.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Black
Depth
4 in
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Type
With Sides
Width (in)
24
Hubbell Wiring Device-Kellems HBTFRMINS0424BK
UPC: 783585487717 | UNSPSC: 39131709 | GTIN: 00783585487717
Cable Trays & Struts > Cable Tray Accessories > Cable Ladder Insert Plates
Wiring Device-Kellems Tray Insert, Standard, 120 in Length, 24 in Width, 4 in Height, For Use With: Round and Flat Wire Basket Tray, Polymer, Black
Features:
- Labor and time savings
- Consistent installations
- Provides a solid bottom and sides for tray
Specs:
| Length | 120 in |
|---|---|
| Type | Standard |
| Width | 24 in |
| Color | Black |
| Suitable For Use With | Round and Flat Wire Basket Tray |
| Material | Polymer |
| Height | 4 in |
Packaging:
| Length | 120.0 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 24.0 in |
| Weight | 10.0 lb |
Certifications/Standards:
UL Listed
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RM2304PB005 |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | MCM10100H20K00 |
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 95003435 |
| Brand | Timken Belts |
| Model | R5V1400-2 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | RNA6913 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800MB-DL12RG |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | CMSS 665P |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/