We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring IG5252TR COMM 15A SIDE & BACK WIRED IG TR
MODEL IG5252TR
This vendor has a minimum order quantity of 21. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$21.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 21
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
15 A
Connectivity
Back and Side Wired Screw Terminals
Current / amperage rating
15 A
Current rating
15 A
Dielectric strength
Withstands 2,000V minimum
Dimensions
3.28 in x 1.57 in x 1.07 in
Environmental conditions
Indoor Dry Unless Protected By Additional Means
Height
1.07 in
Length
3.28 in
Material
Nylon
Material - mounting hardware
Screw Mounting
Max HP
0.5
Nema Rating
5-15R
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
Operating temperature (C)
Maximum continuous 75C and minimum -40C without Impact
Phase
Single phase
Style
Smooth Face
Voltage
125 V
Voltage rating description
125 V
Wattage
1875 W
Width (in)
1.57
Wire size
#14 AWG to #10 AWG
Hubbell Wiring Device-Kellems IG5252TR
UPC: 783585540016 | UNSPSC: 39121406 | GTIN: 00783585540016
Wiring Devices > Straight Blade Devices > Straight Blade Receptacles
Wiring Device-Kellems Hubbell-PRO Straight Blade Receptacle, Duplex Heavy Duty Standard Traditional Tamper-Resistant, 125 VAC, 15 A, 1/2 hp, 2 Poles, 3 Wires, NEMA 5-15R, Commercial/Specification Grade, -40 to 75 deg C, Back/Side Wired Screw Terminal, Nylon, Orange, 3.28 in H x 1.56 in W x 1.15 in D
Features:
- Circuit ID marking area on hospital grade
- Steel mounting strap, self-grounding
- Triangle marking on face indicates isolated ground
- Slender/compact design
- Smooth face
Specs:
| Type | Duplex Heavy Duty Standard Traditional Tamper-Resistant |
|---|---|
| Color | Orange |
| Grade | Commercial/Specification |
| Material | Nylon |
| Dimensions | 3.28 in H x 1.56 in W x 1.15 in D |
| Voltage Rating | 125 VAC |
| Amperage Rating | 15 A |
| NEMA Rating | NEMA 5-15R |
| Temperature Rating | -40 to 75 deg C |
| Number of Wires | 3 |
| Horsepower | 1/2 hp |
| Number of Poles | 2 |
| Terminal Type | Back/Side Wired Screw |
Packaging:
| Length | 4.3 in |
|---|---|
| Width | 1.4 in |
| Height | 1.2 in |
Certifications/Standards:
CSA Certified | Federal Specification WC596 | NEMA WD1/WD5 WD6 | UL 498
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
IG15CR
Brand
Hubbell Wiring
Model
CR5252IG
Brand
Hubbell Wiring
Model
IG15DR
Brand
Hubbell Wiring
Model
IG5252
Brand
Hubbell Wiring
Model
IG5252TR
| Brand | Remke |
| Model | 504A0066AR |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | MI-25 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 104.0M100 |
| Brand | Remke |
| Model | 106BB0030AP |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 53408 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NAS-65 |
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 36.0M200 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/