We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring IMFP1D1W PLATE2G1 DECO1 ISTATION FRAME3UW
MODEL IMFP1D1W
This vendor has a minimum order quantity of 28. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$15.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 28
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
White
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Industry Standard(s)
IFP18OW
Number of gangs
2-Gang
Hubbell Wiring Device-Kellems IMFP1D1W
UPC: 662620331270 | UNSPSC: 39121704 | GTIN: 00662620331270
DataComm/TeleComm > Modular Outlets & Faceplates > Faceplate Adapter Frames
Wiring Device-Kellems netSELECT iSTATION Modular Wallplate Frame, Multi-Service Power/Low Voltage Standard, Snap Mount, 2 Gangs, For Use With: iSTATION 3-Unit Modules, ABS, White
Specs:
| Type | Multi-Service Power/Low Voltage Standard |
|---|---|
| Color | White |
| Suitable For Use With | iSTATION™ 3-Unit Modules |
| Material | ABS |
| Mounting Type | Snap |
| Number of Gangs | 2 |
Packaging:
| Length | 10.8 in |
|---|---|
| Width | 5.9 in |
| Height | 0.4 in |
Certifications/Standards:
TIA 568-C | UL Listed | cULus Listed
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | JW Winco |
| Model | 820.3-130-OL |
| Brand | Goulds |
| Model | 30GSZ10 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6922788 |
| Brand | Goulds |
| Model | 2WF2034HS |
| Brand | Pramet |
| Model | SNMM 544-OR:T9315 |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02150648UL |
| Brand | Fibox |
| Model | UL PC 150/175 XHT |
| Brand | Fibox |
| Model | ULPC 282818 T |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/