We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring KP2216W FACEPLT KP SER 2-G QUAD JACK WHT
MODEL KP2216W
This vendor has a minimum order quantity of 96. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$4.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 96
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Hubbell Wiring Device-Kellems KP2216W
UPC: 783585562346 | UNSPSC: 39131711 | GTIN: 00783585562346
Raceways, Wireways & Ducts > Raceways & Accessories > Raceway Outlet Box Covers & Plates
Wiring Device-Kellems Faceplate, 2-Gang (4) Jack Openings, Series: KP, White
Specs:
| Series | KP |
|---|---|
| Type | 2-Gang (4) Jack Openings |
| Color | White |
Packaging:
| Length | 9.75 in |
|---|---|
| Width | 5.1 in |
| Height | 0.1 in |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP5262ALA |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP2172RIGTR |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | AS 4060 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | KP7BK |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | SNAP2172IGTR |
| Brand | Timken Belts |
| Model | 4L770 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/