We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPJJ26I WALLPLT JUMBO 1G DEC IV
MODEL NPJJ26I
This vendor has a minimum order quantity of 276. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$1.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 276
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Ivory
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Material
Nylon
Number of gangs
1-Gang
Size
Jumbo
Style
1-Decorator
Type
Decorator
Hubbell Wiring Device-Kellems NPJJ26I
UPC: 883778306716 | UNSPSC: 39121304 | GTIN: 00883778306716
Wiring Devices > Wallplates & Accessories > Decorative Wallplates
Wiring Device-Kellems Decorative Wallplate, Jumbo Unbreakable, 1 Gangs, 4-1/4 in H x 3-1/2 in W Size, (1) Decorator Cutout, Threaded Mounting, Molded Construction, 1/4 in Thickness, Nylon, Ivory, Smooth
Features:
- Extra large sized wallplates
- Reinforcement ribs for extra strength
- Captive screw feature holds mounting screw in place
- High impact and chemical resistant nylon
- Smooth, easy to clean finish
Specs:
| Type | Jumbo Unbreakable |
|---|---|
| Color | Ivory |
| Thickness | 1/4 in |
| Finish | Smooth |
| Material | Nylon |
| Size | 4-1/4 in H x 3-1/2 in W |
| Construction | Molded |
| Number of Gangs | 1 |
| Mounting | Threaded |
| Cutout | (1) Decorator |
Packaging:
| Length | 6.8 in |
|---|---|
| Width | 4.0 in |
| Height | 0.2 in |
Certifications/Standards:
cULus | UL 514D
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
SSJ18
Brand
Hubbell Wiring
Model
SSJ262
Brand
Hubbell Wiring
Model
SSJ11
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPJJ26I
Brand
Hubbell Wiring
Model
SSJ23
| Brand | TB Woods |
| Model | 10/5VP1700 |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/