We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NPS263LA WALLPLATE 3G DEC SNAP-ON LT ALM
MODEL NPS263LA
This vendor has a minimum order quantity of 21. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$21.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 21
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Color
Light Almond Clair
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Material
Polycarbonate
Number of gangs
3-Gang
Size
Standard
Style
3-Decorator
Type
Snap-On
Hubbell Wiring Device-Kellems NPS263LA
UPC: 883778306310 | UNSPSC: 39121704 | GTIN: 00883778306310
Wiring Devices > Wallplates & Accessories > Decorative Wallplates
Wiring Device-Kellems Decorator Wallplate, Non-Metallic Standard, 3 Gangs, 4.75 in H x 6.62 in W x 0.25 in D, (3) Decorator Cutout, Orientation: Horizontal/Vertical, Snap-On Screwless, Molded Construction, 0.06 in Thickness, Nylon, Light Almond
Features:
- Clean, elegant look
- No visible screws
- Snap-on cover plate completely covers sub-plate eliminating dirt build-up around the edges
- High impact thermoplastic
- Snap-on cover plate hides paint or scratches on sub-plate caused during installation
- Appearance is consistent with other Hubbell wallplates
Specs:
| Type | Non-Metallic Standard |
|---|---|
| Color | Light Almond |
| Thickness | 0.06 in |
| Material | Nylon |
| Size | 4.75 in H x 6.62 in W x 0.25 in D |
| Construction | Molded |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Number of Gangs | 3 |
| Mounting | Snap-On Screwless |
| Cutout | (3) Decorator |
Packaging:
| Length | 6.7 in |
|---|---|
| Width | 0.2 in |
| Height | 5.1 in |
Certifications/Standards:
UL Listed | CSA Certified
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
NPS1W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPS264W
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPS1LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPS262LA
Brand
Hubbell Wiring
Model
NPS8W
| Brand | IPTCI Bearing |
| Model | PX 12 |
| Brand | SealMaster |
| Model | 761241 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJ8I |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPS1W |
| Brand | WEG |
| Model | KFB-DN SSW07/08 |
| Brand | SKF Seals |
| Model | 405503 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HI1CB2G |
SKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/