We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring NSAV124M ENCLOSURE FPTV4GANGMETALWH
MODEL NSAV124M
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$211.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
EU RoHS indicator
Contact Manufacturer
Size
4-Gang
Type
Boxes
Hubbell Wiring Device-Kellems NSAV124M
UPC: 883778504884 | UNSPSC: 39121303 | GTIN: 00883778504884
Enclosures, Cabinets & Racks > Enclosures > Wall Mount Enclosures
Wiring Device-Kellems netSELECT In-Wall Enclosure, 4-Gang Folded Metallic Standard, 7.92 in Length, 7.92 in Width, 3.37 in Depth, 600 cu-in Capacity, Threaded Mounting, Steel, Powder Coated, White
Features:
- Flush against walls installation
- Sheet metal base white powder coat finish
- Integrated cable management
- Easily mounts to studs or sheetrock
- Easily replaceable receptacle
- Trim ring covers rough-in
Specs:
| Length | 7.92 in |
|---|---|
| Type | 4-Gang Folded Metallic Standard |
| Width | 7.92 in |
| Color | White |
| Finish | Powder Coated |
| Material | Steel |
| Capacity | 600 cu-in |
| Depth | 3.37 in |
| Mounting Type | Threaded |
Packaging:
| Length | 16.9 in |
|---|---|
| Width | 10.0 in |
| Height | 4.2 in |
| Weight | 4.2 lb |
Certifications/Standards:
RoHS Compliant
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read more| Brand | Moline Bearing |
| Model | 19370300 |
| Brand | Pramet |
| Model | 7725316 |
| Brand | WEG |
| Model | CSW30-SP3PBS |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | ARBAY2-120/PIR/E2/8CPT |
| Brand | Ringfeder |
| Model | 4071-350HC |
| Brand | Dormer Pramet |
| Model | B3358BLADES |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL5966VY |
| Brand | Alvord-Polk Tool |
| Model | NAS897-A SETS01 |
SKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/