We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring RF1008PE020 LINKOSITY 10A 8W FEM RECEP 20
MODEL RF1008PE020
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$167.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Hubbell Wiring Device-Kellems RF1008PE020
UPC: 783585466941 | UNSPSC: 32151908 | GTIN: 00783585466941
Industrial Control > Industrial Quick Connects > Quick Connect Plugs & Receptacles
Wiring Device-Kellems LINKOSITY Female Receptacle, 8-Wire, 600 VAC, 10 A, Composite, Gray, 20 ft L Dimensions
Features:
- 20 ft all blue conductor
Specs:
| Type | 8-Wire |
|---|---|
| Color | Gray |
| Material | Composite |
| Dimensions | 20 ft L |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Amperage Rating | 10 A |
Packaging:
| Length | 7.0 in |
|---|---|
| Width | 0.8 in |
| Height | 4.0 in |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read more| Brand | TB Woods |
| Model | TL4535214 |
| Brand | Berkeley |
| Model | B20P4JP15221-02 |
| Brand | WEG |
| Model | CFW500-CRS232 |
| Brand | Nexen |
| Model | 966862 |
| Brand | FK Bearing |
| Model | JMXL12 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NSC6B10 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBL9965GCB |
| Brand | SMC |
| Model | ISE20A-T-01 |
SKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/